Mahashivratri Special: Use Code SHIVRATRI20

Claim Offer

Missing Data Interpretation for IBPS PO Preliminary Exam 2016

Published on Tuesday, August 23, 2016

Study the following information carefully and answer the questions given below :

Name Total Salary Expenditure Savings
A
45,000
37,500
----
B
38,000
29,500
----
C
27,000
----
----
D
----
----
4,200
E
----
22,000
----
F
32,000
----
5,500
1. If  E Spends 88% of his salary , What is ratio between his total salary  and savings ?

1. 24:3
2. 23:4
3. 26:3
4. 25:3
5. 27:5

2. F spends 20% of his Expenditure on education . Find what  amount he spends on Education ? 

1. 5,500
2. 5,600
3. 5,300
4. 5,400
5. 5,200

3. C saves 12% of his monthly salary , and he spends 10% of expenditure on House rent . How much amount he spent on house rent ?

1. 2,375
2. 2,376
3. 2,377
4. 2,378
5. 2,379

4. What is the average salary of A,B,D and F persons , If D's expenditure is 25,800 ?

1. 36,500
2. 36,250
3. 36,750
4. 36,000
5. 36,550

5. A's salary is increased 20% and his expenditure also increased 10% . Find the difference between his new savings and present savings ?

1. 5,000
2. 5,250
3. 5,500
4. 5,750
5. 5,550

Answers and Solutions :

1. 4
88%   ----- 22,000

100%  -----    ?

Total salary = 25,000
Savings = 25,000-22,000 = 3,000

Ratio = 25,000 : 3,000 = 25:3

2. 3
Expenditure = 32,000 - 5,500 = 26,500

100%  ----  26,500

20%   ----       ?

For Education he spends = 5,300

3. 2
C salary = 27,000

C expenditure = 27,000*88/100 = 23,760

Rent = 23,760*10/100 = 2,376

4. 2
A's salary = 45,000
B's salary = 38,000
D's salary = 25,800 +  4,200 = 30,000
E's salary = 32,000

Average = (45,000+38,000+30,000+32,000)/4 = 36,250

5. 2

A's Savings = 45,000 - 37,500 = 7500
After increasing his salary become  = 120*45000/100 = 54,000
Expenditure = 37,500*110/100 = 41,250
A's new savings = 54,000 - 41,250 = 12,750

Difference = 12,750 - 7,500 = 5,250
ebook store

About Me

Ramandeep Singh

Ramandeep Singh - Educator

I'm Ramandeep Singh, your guide to banking and insurance exams. With 14 years of experience and over 5000 successful selections, I understand the path to success firsthand, having transitioned from Dena Bank and SBI. I'm passionate about helping you achieve your banking and insurance dreams.

  • Follow me:
Close Menu
Close Menu